WYDEN, Ronald Lee, (1949 - )

Senate Years of Service: 1996-
Party: Democrat

WYDEN, Ronald Lee, a Senator and a Representative from Oregon; born in Wichita, Sedgwick County, Kans., May 3, 1949; attended the public schools of Palo Alto, Calif.; A.B., Stanford University 1971; J.D., University of Oregon Law School in Eugene 1974; director, Oregon Legal Services for the Elderly 1977-1979; public member, Oregon State Board of Examiners of Nursing Home Administrators 1977-1979; elected as a Democrat to the Ninety-seventh and to the seven succeeding Congresses, and served from January 3, 1981, to February 5, 1996, when he resigned, having been elected to the Senate; elected to the Senate in a special election on January 30, 1996, to fill the unexpired portion of the term ending January 3, 1999, left vacant by the resignation of Robert W. Packwood, and began service on February 5, 1996; reelected in 1998, 2004 and again in 2010 for the term ending January 3, 2017; chair, Committee on Energy and Natural Resources (One Hundred Thirteenth Congress [January 3, 2013-February 12, 2014]), Committee on Finance (One Hundred Thirteenth Congress [February 12, 2014-]).