RAYNER, Isidor, (1850 - 1912)

Senate Years of Service: 1905-1912
Party: Democrat

Library of Congress

RAYNER, Isidor, a Representative and a Senator from Maryland; born in Baltimore, Md., April 11, 1850; attended private schools, the University of Maryland at Baltimore, and the University of Virginia at Charlottesville; studied law; admitted to the Maryland bar in 1871; member, State house of delegates 1878-1884; member, State senate 1885-1886; elected as a Democrat to the Fiftieth Congress (March 4, 1887-March 3, 1889); unsuccessful candidate for reelection in 1888 to the Fifty-first Congress; elected to the Fifty-second and Fifty-third Congresses (March 4, 1891-March 3, 1895); declined to be a candidate for renomination in 1894; attorney general of Maryland 1899-1903; elected as a Democrat in 1905 to the United States Senate; reelected in 1911 and served from March 4, 1905, until his death; chairman, Committee on Indian Depredations (Sixty-second Congress); died in Washington, D.C., November 25, 1912; interment in Rock Creek Cemetery.


Bibliography

Dictionary of American Biography; Rayner, Isidor. Essays of Isidor Rayner. Edited by Jesse Frederick Essay and compiled by William B. Rayner. Baltimore: John Murphy Co., 1914; U.S. Congress. Memorial Addresses. 62nd Cong., 3rd sess., 1912-1913. Washington, D.C.: Government Printing Office, 1914.