GILLIBRAND, Kirsten, (1966 - )

Senate Years of Service: 2009-
Party: Democrat

GILLIBRAND, Kirsten, a Senator and a Representative from New York; born in Albany, Albany County, N.Y., December 9, 1966; A.B., Dartmouth College, Hanover, N.H., 1988; J.D., University of California Los Angeles, Los Angeles, Calif., 1991; lawyer, private practice; special council, United States Housing and Urban Development; elected as a Democrat to the One Hundred Tenth Congress and to the succeeding Congress, and served from January 3, 2007, to January 26, 2009, when she resigned to become a U.S. Senator; appointed January 23, 2009, to fill the vacancy caused by the resignation of Hillary Clinton; appointment took effect upon her resignation from the House of Representatives on January 26, 2009; took the oath of office on January 27, 2009; elected in 2010 in a special election for the term ending January 3, 2013; reelected in 2012 for the term ending January 3, 2019.