EMANUEL, Rahm, (1959 - )


Image, Congressional Pictorial Directory, 109th.

EMANUEL, Rahm, a Representative from Illinois; born in Chicago, Cook County, Ill., on November 29, 1959; B.A., Sarah Lawrence College, Bronxville, N.Y., 1981; M.A., Northwestern University, Evanston, Ill., 1985; advisor, the White House Office, 1993-1999; bank executive; elected as a Democrat to the One Hundred Eighth Congress and to the two succeeding Congresses until his resignation on January 2, 2009 (January 3, 2003-January 2, 2009); chair, House Democratic Caucus (One Hundred Tenth Congress); elected to the 111th Congress, but declined his seat; White House Chief of Staff, 2009-2010; elected Mayor of Chicago on February 22, 2011.


Bibliography

Bendavid, Naftali. The Thumpin’: How Rahm Emanuel and the Democrats Learned to Be Ruthless and Ended the Republican Revolution. New York: Doubleday, 2007.