WORLEY, Francis Eugene, (1908 - 1974)


WORLEY, Francis Eugene, a Representative from Texas; born to Lone Wolf, Kiowa County, Okla., October 10, 1908; moved to Shamrock, Tex., in 1922; attended the public schools, the Texas Agricultural and Mechanical College at College Station in 1927 and 1928, and the law school of the University of Texas at Austin 1930-1935; was admitted to the bar in 1935 and commenced practice in Shamrock, Tex.; member of the State house of representatives from 1935 to 1940, when he resigned, having been elected to Congress; served as a lieutenant commander in the United States Navy from December 1941 to August 1942, while a Member of Congress; elected as a Democrat to the Seventy-seventh Congress; reelected to the four succeeding Congresses and served from January 3, 1941, until his resignation April 3, 1950; chairman, Committee on Election of President, Vice President, and Representatives (Seventy-eighth Congress); appointed an associate judge of the United States Court of Customs and Patent Appeals, Washington, D.C., and served from April 4, 1950, to May 4, 1959; appointed chief judge May 4, 1959; resided in Arlington, Va., until his death in Naples, Fla., December 17, 1974; cremated; ashes interred at Columbia Gardens, Arlington, Va.