TESTER, Jon, (1956 - )

Senate Years of Service: 2007-
Party: Democrat

TESTER, Jon, a Senator from Montana; born in Havre, Mont., on August 21, 1956; graduated College of Great Falls 1978, farmer; teacher; member, Big Sandy school board 1983-1992 (chairman 1986-1991); Montana State senate 1999-2006, serving as minority whip 2001-2003, minority leader 2003-2005, president 2005-2006; elected as a Democrat to the United States Senate in 2006 for the term commencing January 3, 2007; reelected in 2012 for the term ending January 3, 2019; chair, Committee on Indian Affairs (One Hundred Thirteenth Congress [February 12, 2014-]).