TAGGART, Samuel, (1754 - 1825)


TAGGART, Samuel, a Representative from Massachusetts; born in Londonderry, N.H., March 24, 1754; completed preparatory studies; was graduated from Dartmouth College, Hanover, N.H., in 1774; studied theology and was licensed to preach in 1776; was ordained to the Presbyterian ministry on February 19, 1777, and installed as pastor of a church in Colrain, Mass.; journeyed as a missionary through western New York; elected as a Federalist to the Eighth and to the six succeeding Congresses (March 4, 1803-March 3, 1817); was not a candidate for renomination in 1816; continued his service as pastor of the Colrain Presbyterian Church until October 28, 1818, when he resigned; died on his farm in Colrain, Franklin County, Mass., April 25, 1825; interment in Chandler Hill Cemetery.


Bibliography

Taggart, Samuel. “Letters of Samuel Taggart: Representative in Congress, 1803-1814.” Edited by George H. Haynes. Proceedings of the American Antiquarian Society 33 (April 1923): 113-226.