TACKETT, Boyd Anderson, (1911 - 1985)


TACKETT, Boyd Anderson, a Representative from Arkansas; born near Black Springs, Montgomery County, Ark., May 9, 1911; moved with his parents to Glenwood, Pike County, Ark., and attended the public schools; student at Arkansas Polytechnic College at Russellville 1930-1932, Ouachita College, Arkandelphia, Ark., in 1932 and 1933, and graduated from the University of Arkansas Law School at Fayetteville in 1935; was admitted to the bar in 1935 and practiced law in Glenwood, Murfreesboro, and Nashville, Ark.; member of the State legislature 1937-1941; elected prosecuting attorney of the ninth judicial circuit of Arkansas and served from January 1, 1941, until enlistment in the Armed Services; served as a corporal in the United States Army Signal Corps from October 4, 1943, until discharged on November 5, 1944; resumed law practice in Nashville, Ark.; State police commissioner, Little Rock, Ark., 1945-1948; elected as a Democrat to the Eighty-first and Eighty-second Congresses (January 3, 1949-January 3, 1953); was not a candidate for renomination in 1952 but was unsuccessful for the Democratic gubernatorial nomination; resumed the practice of law in Texarkana, Ark., until his retirement in 1980; was a resident of Nashville, Ark., from 1983 until his death there on February 23, 1985; interment in Restland Memorial Park.