STRINGFELLOW, Douglas R., (1922 - 1966)


STRINGFELLOW, Douglas R., a Representative from Utah; born in Draper, Utah, September 24, 1922; attended the public schools; moved to Odgen, Utah, in 1935 and graduated from high school in 1941; attended Weber College in 1941 and 1942, Ohio State University in 1943, and the University of Cincinnati in 1943 and 1944; entered the military service on November 4, 1942; separated as a private, first class, on November 8, 1945; awarded the Purple Heart Medal; State chairman of the Young Republican League in 1946; served a Latter Day Saint’s Mission in Northern California in 1947 and 1948; announcer and executive for radio station 1949-1952; elected as a Republican to the Eighty-third Congress (January 3, 1953-January 3, 1955); renominated in 1954 but withdrew and was not a candidate for reelection to the Eighty-fourth Congress; engaged as a newscaster, Mutual Broadcasting System, Intermountain Network; died in Long Beach, Calif., October 19, 1966; interment in Memorial Gardens of the Wasatch, Ogden, Utah.