STEPHENSON, James, (1764 - 1833)


STEPHENSON, James, a Representative from Virginia; born in Gettysburg, Pa., March 20, 1764; moved to Martinsburg, Va. (now West Virginia); volunteer rifleman under General St. Clair in his Indian expedition in 1791; brigade inspector; member of the state house of delegates 1800-1803; elected as a Federalist to the Eighth Congress (March 4, 1803-March 3, 1805); again a member of the state house of delegates in 1806 and 1807; elected as Federalist to the Eleventh Congress (March 4, 1809-March 3, 1811); elected as a Federalist to the Seventeenth Congress to fill the vacancy caused by the death of Thomas Van Swearingen; reelected as a Crawford Federalist to the Eighteenth Congress and served from October 28, 1822, to March 3, 1825; died in Martinsburg, Va. (now West Virginia), August 7, 1833.