STEELE, William Randolph, (1842 - 1901)


STEELE, William Randolph, a Delegate from the Territory of Wyoming; born in New York City, July 24, 1842; received an academic education; studied law; was admitted to the bar and practiced; during the Civil War served in the Second Army Corps from 1861 to 1865; discharged with the rank of captain and brevet lieutenant colonel; moved to the Territory of Wyoming in 1869 and engaged in the practice of law in Cheyenne; elected as a member of the Territorial legislative council in 1871 and served until March 4, 1873, when he resigned, having been elected to Congress; elected as a Democrat to the Forty-third and Forty-fourth Congresses (March 4, 1873-March 3, 1877); unsuccessful candidate for reelection in 1876 to the Forty-fifth Congress; moved to Deadwood, S.Dak., and resumed the practice of law; mayor of Deadwood 1894-1896; died in Deadwood November 30, 1901; interment in Mount Moriah Cemetery.