SMITH, Wint, (1892 - 1976)


SMITH, Wint, a Representative from Kansas; born in Mankato, Jewell County, Kans., October 7, 1892; attended the public schools and was graduated from the Mankato High School; during the First World War served in the United States Army as a combat Infantry officer from May 11, 1917, to September 4, 1919, with twenty-four months’ service overseas; University of Kansas at Lawrence, A.B., 1920; Yale University Law School, LL.B., 1922; was admitted to the bar in 1923 and commenced practice in Kansas City, Kans., was admitted to practice in all Federal courts, including the United States Supreme Court in 1934; assistant attorney general 1931-1940; attorney for Kansas Highway Commission 1932-1940; during the Second World War served as lieutenant colonel and commanding officer of the Six Hundred and Thirty-fifth Tank Destroyer Battalion from May 1941 to December 1945, with twenty-two months’ service overseas; retired as brigadier general; resumed the practice of law; elected as a Republican to the Eightieth and to the six succeeding Congresses (January 3, 1947-January 3, 1961); was not a candidate for renomination in 1960 to the Eighty-seventh Congress; returned to his home in Mankato and engaged in farming and ranching; died in Wichita, Kans., April 27, 1976; interment in Mount Hope Cemetery, Mankato, Kans.