SMITH, Robert C., (1941 - )

Senate Years of Service: 1990-2003
Party: Republican

SMITH, Robert C., a Representative and a Senator from New Hampshire; born in Trenton, N.J., March 30, 1941; attended public schools in Allentown and Trenton, N.J.; B.A., Lafayette College, Easton, Pa., 1965; served two years active duty in the United States Navy from 1965 to 1967 with one year of duty in Vietnam; also served five years in the Naval Reserve 1962-1965, 1967-1969; taught history, civics and English; owned and managed real estate business; unsuccessful candidate in 1982 for election to the Ninety-eighth Congress; elected as a Republican to the Ninety-ninth and to the two succeeding Congresses (January 3, 1985-January 3, 1991); resigned on December 7, 1990, upon his appointment to the United States Senate; appointed to the United States Senate on December 7, 1990, to fill the vacancy caused by the resignation of Gordon Humphrey, and served for the remainder of the term ending January 3, 1991; elected to the United States Senate in 1990; reelected in 1996 and served from December 7, 1990, to January 3, 2003; unsuccessful candidate for renomination in 2002; chair, Select Committee on Ethics (One Hundred Fifth and One Hundred Sixth Congresses), Committee on Environment and Public Works (One Hundred Sixth Congress and One Hundred Seventh Congress [January 20-June 6, 2001]).