SMITH, Green Clay, (1826 - 1895)


SMITH, Green Clay, (son of John Speed Smith), a Representative from Kentucky; born in Richmond, Madison County, Ky., July 4, 1826; pursued academic studies; served in the Mexican War; commissioned second lieutenant in the First Regiment, Kentucky Volunteer Infantry, June 9, 1846; was graduated from Transylvania University, Lexington, Ky., in 1849; studied law; was admitted to the bar in 1852 and commenced practice in Covington, Ky.; was school commissioner 1853-1857; member of the State house of representatives 1861-1863; commissioned colonel of the Fourth Regiment, Kentucky Volunteer Cavalry, April 4, 1862; brigadier general of Volunteers July 2, 1862; resigned December 1, 1863; brevetted major general of Volunteers March 13, 1865; elected as an Unconditional Unionist to the Thirty-eighth and Thirty-ninth Congresses and served from March 4, 1863, until his resignation in 1866; chairman, Committee on Militia (Thirty-ninth Congress); appointed by President Johnson as Governor of Montana Territory and served from July 13, 1866, until April 9, 1869, when he resigned; moved to Washington, D.C., where he was ordained to the Baptist ministry; was the candidate of the National Prohibition Party in 1876 for President of the United States; pastor of the Metropolitan Baptist Church in Washington, D.C., from 1890 until his death, June 29, 1895; interment in Arlington National Cemetery.


Bibliography

Hood, James Larry. “For the Union: Kentucky’s Unconditional Unionist Congressmen and the Development of the Republican Party in Kentucky, 1863-1865.'' Register of the Kentucky Historical Society 76 (July 1978): 197-215.