SHELLEY, John Francis, (1905 - 1974)


Collection of the U.S. House of Representatives

SHELLEY, John Francis, a Representative from California; born in San Francisco, Calif., September 3, 1905; attended the parochial and public schools; graduated from the law school of the University of San Francisco in 1932; was admitted to the bar and commenced the practice of law in California; elected to the State senate in 1938, and reelected in 1942, serving as Democratic floor leader 1938-1946; unsuccessful Democratic candidate for Lieutenant Governor in 1946; president of San Francisco Labor Council from January 1937 to May 1949 and then became secretary; elected president of the California American Federation of Labor in 1947, reelected in 1948 and 1949; delegate to the Democratic National Conventions in 1940, 1944, 1948, 1952, 1956, and 1960; served in temporary service, United States Coast Guard, during the Second World War on detached duty; elected as a Democrat to the Eighty-first Congress, by special election November 8, 1949, to fill the vacancy caused by the death of Richard J. Welch; reelected to the seven succeeding Congresses and served from November 8, 1949, until his resignation January 7, 1964, having been elected mayor of San Francisco, taking office January 8, 1964, and serving until January 8, 1968; legislative advocate for San Francisco at State legislature, February 1969 until his death September 1, 1974, in San Francisco, Calif.; interment in Holy Cross Cemetery, Colma, Calif.