SCRIVNER, Errett Power, (1898 - 1978)


Campaign card (detail), 1946-1950, Collection of the U.S. House of Representatives

SCRIVNER, Errett Power, a Representative from Kansas; born in Newton, Harvey County, Kans., March 20, 1898; attended the grade schools and was graduated from Manual Training High School, Kansas City, Mo.; during the First World War enlisted in Battery B, One Hundred and Twenty-ninth Field Artillery, in July 1917; served overseas in 1918 and 1919; awarded the Silver Star and Purple Heart Medals; was graduated from the law department of the University of Kansas at Lawrence in 1925; was admitted to the bar the same year and commenced practice in Kansas City, Kans.; elected as a Republican to the Seventy-eight Congress, by special election, September 14, 1943, to fill the vacancy caused by the death of U.S. Guyer; reelected to the seven succeeding Congresses and served from September 14, 1943 to January 3, 1959; unsuccessful candidate for reelection in 1958 to the Eighty-sixth Congress; special assistant to the comptroller, Department of Defense, Washington, D.C., from January 1959 to March 1960; Deputy Assistant Secretary of Defense, Public Affairs, from March 7, 1960, to January 20, 1961; city commissioner, Cocoa Beach, 1970; resided in Cocoa Beach, Fla., until his death there May 5, 1978; cremated; entombment in a crypt at Florida Memorial Gardens, Rockledge, Fla.