SCOTT, William Lloyd, (1915 - 1997)

Senate Years of Service: 1973-1979
Party: Republican


Courtesy U.S. Senate Historical Office

SCOTT, William Lloyd, a Representative and a Senator from Virginia; born in Williamsburg, Va., July 1, 1915; received a law degree from George Washington University; employed by the federal government 1934-1961, principally as trial attorney with Department of Justice; engaged in private practice of law, Fairfax, Va., 1961-1966; elected as a Republican to the Ninetieth Congress; reelected to the two succeeding Congresses (January 3, 1967-January 3, 1973); was not a candidate for reelection, but was elected in 1972 to the United States Senate, and served from January 3, 1973, until his resignation on January 1, 1979; was not a candidate for reelection in 1978; was a resident of Fairfax Station, Va., until his death in Fairfax, Va., February 14, 1997; interment in Fairfax Memorial Park, Fairfax, Va.