ROSS, Robert Tripp, (1903 - 1981)


ROSS, Robert Tripp, a Representative from New York; born in Washington, Beaufort County, N.C., June 4, 1903; attended the public schools; moved to New York City in 1929 and engaged as a druggist; for seventeen years associated with a large drug firm in managerial and executive positions; elected as a Republican to the Eightieth Congress (January 3, 1947-January 3, 1949); unsuccessful candidate for reelection in 1948 to the Eighty-first Congress; engaged in the manufacture of clothing and athletic equipment; unsuccessful candidate for election in 1950 to the Eighty-second Congress; subsequently elected to the Eighty-second Congress in a special election to fill the vacancy caused by the resignation of T. Vincent Quinn and served from February 19, 1952, to January 3, 1953; unsuccessful candidate for reelection in 1952 to the Eighty-third Congress; Deputy Assistant Secretary of Defense for Legislative Affairs from March 1954 to March 1956; Assistant Secretary of Defense for Legislative and Public Affairs from March 1956 to March 1957; assistant borough works commissioner, Queens, N.Y., from March 1957 to January 1958; vice president, Merchandising Apparel Company, 1959-1968; resided in Jackson Heights, N.Y., until his death there on October 1, 1981; interment at Oakdale Cemetery, Washington, N.C.