ROGERS, William Vann, Jr., (1911 - 1993)


ROGERS, William Vann, Jr., a Representative from California; born in New York City October 20, 1911; attended the grade and high schools at Beverly Hills, Calif.; B.A., Stanford University, Palo Alto, Calif., 1935; owner and publisher, Beverly Hills Citizen, 1935-1953; second lieutenant in the Field Artillery, Reserve Officers Training Corps 1935-1940; enlisted as a private in the United States Army in June 1942; commissioned a second lieutenant of Field Artillery in July 1942; assigned to the Eight Hundred and Ninety-ninth Tank Destroyer Battalion and served until December 1942; elected as a Democrat to the Seventy-eighth Congress and served from January 3, 1943, until his resignation May 23, 1944, to return to the United States Army, serving as a lieutenant in the Eight Hundred and Fourteenth Tank Destroyer Battalion until March 1, 1946; unsuccessful candidate for election to the United States Senate in 1946; delegate, Democratic National Conventions in 1948, 1952, and 1956; writer, active in radio and television programs; member, California State Park Commission 1958-1960, chairman, 1960-1962; appointed Special Assistant to the Commissioner of Indian Affairs, 1967-1969; was a resident of Tubac, Ariz., until his death there on July 9, 1993; interment in Tubac Cemetery.