ROBINSON, Milton Stapp, (1832 - 1892)


ROBINSON, Milton Stapp, a Representative from Indiana; born in Versailles, Ripley County, Ind., April 20, 1832; received a limited schooling; studied law; was admitted to the bar in 1851 and began practice in Anderson, Ind.; presidential elector on the Republican ticket in 1856; appointed a director of the Indiana State Penitentiary at Michigan City in 1861, but resigned after a few months; entered the Union Army in September 1861 as lieutenant colonel of the Forty-seventh Regiment, Indiana Volunteer Infantry and served until March 29, 1864; brevetted brigadier general March 13, 1865; served in the State senate 1866-1870; delegate to the Republican National Convention in 1872; elected as a Republican to the Forty-fourth and Forty-fifth Congresses (March 4, 1875-March 3, 1879); was not a candidate for renomination in 1878; resumed the practice of law; appointed associate justice of the appellate court of Indiana in March 1891; subsequently appointed chief justice and served until his death in Anderson, Ind., July 28, 1892; interment in Maplewood Cemetery.