REID, Harry, (1939 - )

Senate Years of Service: 1987-
Party: Democrat

REID, Harry, a Senator and a Representative from Nevada; born in Searchlight, Nev., December 2, 1939; graduated, Southern Utah State College 1959, Utah State University 1961, and George Washington School of Law 1964; member,United States Capitol Police Force 1961-1964; admitted to the Nevada bar in 1963; city attorney, Henderson, Nev., 1964-1966; member, Nevada State assembly 1969-1970; lieutenant governor 1970-1974; chairman, Nevada Gaming Commission 1977-1981; elected as a Democrat to the Ninety-eighth Congress in 1982; reelected to the Ninety-ninth Congress and served from January 3, 1983, to January 3, 1987; was not a candidate for reelection in 1986 to the House of Representatives; elected to the United States Senate in 1986; reelected in 1992, 1998, 2004 and again in 2010 for the term ending January 3, 2017; chair, Committee on Environment and Public Works (One Hundred Seventh Congress [January 3-20, 2001]), Select Committee on Ethics (One Hundred Seventh Congress [January 3-January 20, 2001; June 6, 2001-January 3, 2003]); co-chair, Senate Democratic Conference, Democratic Policy Committee (1995-1999); Democratic party whip (1999-2005); minority leader (2005-2007); majority leader (2007-).