POWERS, David Lane, (1896 - 1968)


POWERS, David Lane, a Representative from New Jersey; born in Philadelphia, Pa., July 29, 1896; attended the public schools, and was graduated from Pennsylvania Military College at Chester in 1915; during the First World War was commissioned a second lieutenant on August 15, 1917; promoted to first lieutenant and served as battalion adjutant in the Eight Hundred and Seventh Pioneer Infantry; moved to Trenton, N.J., in 1919 and engaged in the building business; member of the State house of assembly 1928-1930; elected as a Republican to the Seventy-third and to the six succeeding Congresses and served from March 4, 1933, until his resignation on August 30, 1945, to become a member of the Public Utilities Commission of New Jersey, a post he held until retirement in 1967; died in Feasterville, Pa., March 28, 1968; interment in Riverview Cemetery, Trenton, N.J.