POST, James Douglass, (1863 - 1921)


POST, James Douglass, a Representative from Ohio; born near Milledgeville, Fayette County, Ohio, November 25, 1863; attended the common schools and was graduated from the National Normal University, Lebanon, Ohio, in 1882; engaged in teaching for five years; studied law; was admitted to the bar in 1887 and commenced practice at Washington Court House, Fayette County, Ohio; elected as a Democrat to the Sixty-second and Sixty-third Congresses (March 4, 1911-March 3, 1915); chairman, Committee on Elections No. 1 (Sixty-third Congress); was not a candidate for renomination in 1914; resumed the practice of law at Washington Court House, Ohio, and died there April 1, 1921; interment in Washington Cemetery.