PERLMAN, Nathan David, (1887 - 1952)


69th Congress Pictorial Directory, Collection of the U.S. House of Representatives

PERLMAN, Nathan David, a Representative from New York; born in Poland August 2, 1887; immigrated to the United States in 1891 with his mother, who settled in New York City; attended the public schools and the College of the City of New York; was graduated from New York University Law School in 1907; was admitted to the bar in 1909 and commenced practice in New York City; special deputy attorney general of the State of New York 1912-1914; member of the State assembly 1915-1917; elected as a Republican to the Sixty-sixth Congress to fill the vacancy caused by the resignation of Fiorello H. LaGuardia; reelected to the Sixty-seventh, Sixty-eighth, and Sixty-ninth Congresses and served from November 2, 1920, to March 3, 1927; unsuccessful candidate for reelection in 1926 to the Seventieth Congress; resumed the practice of law; delegate to the New York State Convention to repeal prohibition; magistrate of the city of New York May 1, 1935, to September 1, 1936; appointed justice of the court of special sessions of the city of New York November 26, 1936; reappointed July 1, 1945, and served until his death in New York City, June 29, 1952; interment in Mount Hebron Cemetery, Queens County, N.Y.