PACKWOOD, Robert William, (1932 - )

Senate Years of Service: 1969-1995
Party: Republican

Courtesy U.S. Senate Historical Office

PACKWOOD, Robert William, a Senator from Oregon; born in Portland, Multnomah County, Oreg., September 11, 1932; graduated, Willamette University, Salem, Oreg., 1954; graduated, New York University School of Law, New York, N.Y., 1957; admitted to the bar in 1957 and commenced practice in Portland, Oreg.; member, State legislature 1963-1968; elected as a Republican to the United States Senate in 1968; reelected in 1974, 1980, 1986 and 1992 for the term ending January 3, 1999, and served from January 3, 1969, until his resignation, effective October 1, 1995; chairman, Republican Senatorial Campaign Committee (Ninety-fifth Congress, Ninety-seventh Congress), Republican Conference chairman (Ninety-sixth Congress), Committee on Commerce, Science and Transportation (Ninety-seventh and Ninety-eight Congresses), Committee on Finance (Ninety-ninth Congress, One Hundred Fourth Congress [January 3, 1995-September 8, 1995); resigned from the Senate on October 1, 1995.