PACHECO, Romualdo, (1831 - 1899)


Collection of the U.S. House of Representatives
About this object

PACHECO, Romualdo, a Representative from California; born in Santa Barbara, Calif., October 31, 1831; was instructed by private tutors; engaged in nautical pursuits and subsequently in agriculture; member of the State senate in 1851 and again in 1861; member of the State assembly 1853-1855 and 1868-1870; county judge 1855-1859; State treasurer 1863-1866; Lieutenant Governor 1871-1875, and became Governor when Governor Booth was elected to the United States Senate in 1875; presented credentials as a Republican Member-elect to the Forty-fifth Congress and served from March 4, 1877, to February 7, 1878, when he was succeeded by Peter D. Wigginton, who contested his election; elected as a Republican to the Forty-sixth and Forty-seventh Congresses (March 4, 1879-March 3, 1883); chairman, Committee on Private Land Claims (Forty-seventh Congress); appointed Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to the Central American States December 11, 1890, to Honduras and Guatemala July 1, 1891, and served to June 21, 1893; died in Oakland, Calif., January 23, 1899; interment in Mountain View Cemetery.


Bibliography

”Romualdo Pacheco” in Hispanic Americans in Congress, 1822-2012. Prepared under the direction of the Committee on House Administration by the Office of the Historian and the Office of the Clerk, U.S. House of Representatives. Washington: Government Printing Office, 2013.