O’SHAUNESSY, George Francis, (1868 - 1934)


O’SHAUNESSY, George Francis, a Representative from Rhode Island; born in Galway, Ireland, May 1, 1868; immigrated to the United States in 1872 with his parents, who settled in New York; attended St. Theresa’s School, De La Salle Institute, and Columbia College Law School, New York City; was admitted to the bar in 1889 and practiced in New York City until 1907; deputy attorney general of New York in 1904 and 1905; assistant corporation counsel of New York City in 1906; resigned and moved to Providence, R.I., in 1907; was admitted to the Rhode Island bar the same year and practiced in Providence; member of the State house of representatives in 1910; elected as a Democrat to the Sixty-second and to the three succeeding Congresses (March 4, 1911-March 3, 1919); did not seek renomination in 1918, but was an unsuccessful candidate for election to the United States Senate; appointed collector of internal revenue for Rhode Island October 1, 1919, and served until July 31, 1921; resumed the practice of law; died in Providence, R.I., November 28, 1934; interment in St. Francis Cemetery, Pawtucket, R.I.