O'REILLY, Daniel, (1838 - 1911)


O'REILLY, Daniel, a Representative from New York; born in Limerick, Ireland, June 3, 1838; pursued an academic course; immigrated to the United States in July 1856 with his parents, who settled in Brooklyn, N.Y.; member of the Brooklyn Board of Aldermen 1873-1875, 1878, and 1879; president pro tempore of the board of aldermen and acting mayor of the city; elected as an Independent Democrat to the Forty-sixth Congress (March 4, 1879-March 3, 1881); unsuccessful candidate for reelection in 1880 to the Forty-seventh Congress; studied law; was admitted to the bar in 1888 and commenced practice in Brooklyn, N.Y.; in charge of the transfer tax department of Kings County from 1898 until his death; died in Bayville, Long Island, N.Y., September 23, 1911; interment in Holy Cross Cemetery, Flatbush, Brooklyn, N.Y.