O’BRIEN, James, (1841 - 1907)


O’BRIEN, James, a Representative from New York; born in County Kings, Ireland, March 13, 1841; attended the common schools; immigrated to the United States in 1861 and settled in New York City; alderman of the city of New York in 1864 and 1866; sheriff of the city and county of New York in 1867; served in the State senate in 1872 and 1873; unsuccessful candidate for mayor of the city of New York in 1873; unsuccessful candidate for election in 1874 to the Forty-fourth Congress; elected as an Independent Democrat to the Forty-sixth Congress (March 4, 1879-March 3, 1881); unsuccessful candidate for renomination in 1880; engaged as a broker until his death in New York City March 5, 1907; interment in Calvary Cemetery, Long Island, N.Y.