MULTER, Abraham Jacob, (1900 - 1986)


Photograph, 1947-1967, Collection of U.S. House of Representatives

MULTER, Abraham Jacob, a Representative from New York; born in New York City, December 24, 1900; attended the public schools of Coney Island, N.Y., Boys’ High School, Brooklyn, N.Y., and evening classes at City College of New York; Brooklyn Law School, LL.B., 1921 and LL.M., 1922; Yeshiva University, LL.D., 1963; was admitted to the bar in 1923 and commenced practice in New York City; special assistant attorney general of New York State conventions since 1936 and to Democratic National Conventions, 1960 and 1964; served in United States Coast Guard, 1943-1945; special counsel to the mayor, New York City, 1947; elected as a Democrat to the Eightieth Congress to fill the vacancy caused by the resignation of Leo F. Rayfiel; reelected to the Eighty-first and to the nine succeeding Congresses and served from November 4, 1947, until he resigned December 31, 1967; elected a New York State Supreme Court Justice on November 7, 1967, and served from January 1, 1968, to January 1, 1977; special referee, Brooklyn Appellate Division, 1979-1984; was a resident of Brooklyn; moved to West Hartford, Conn., and lived there until his death on November 4, 1986; interment in Beth Moses Cemetery, Farmingdale, N.Y.