MORRIS, Mathias, (1787 - 1839)


MORRIS, Mathias, a Representative from Pennsylvania; born in Hilltown, Bucks County, Pa., September 12, 1787; attended the common schools in Newtown and Doylestown, Pa.; studied law; was admitted to the bar in 1809 and commenced practice in Newtown; deputy attorney general in 1819; member of the state senate 1828-1833; elected as an Anti-Jacksonian to the Twenty-fourth Congress and reelected as a Whig to the Twenty-fifth Congresses (March 4, 1835-March 3, 1839); chairman, Committee on Expenditures in the Department of State (Twenty-fifth Congress); unsuccessful candidate for reelection in 1838 to the Twenty-sixth Congress; died in Doylestown, Bucks County, Pa., November 9, 1839; interment in Hilltown Baptist Church Cemetery, near Fricks, Pa.