MILLS, Ogden Livingston, (1884 - 1937)


Collection of the U.S. House of Representatives, Photography Collection

MILLS, Ogden Livingston, a Representative from New York; born in Newport, R.I., August 23, 1884; attended the public schools; was graduated from the academic department of Harvard University in 1904 and from the law department of that institution in 1907; admitted to the New York bar in 1908 and commenced practice in New York City; unsuccessful Republican candidate for election in 1912 to the Sixty-third Congress; delegate to the Republican National Conventions in 1912, 1916, and 1920; member of the State senate from 1914 until 1917, when he resigned to enlist in the United States Army, and served with the rank of captain until the close of the First World War; president of the New York State Tax Association; interested in various business enterprises; elected as a Republican to the Sixty-seventh, Sixty-eighth, and Sixty-ninth Congresses (March 4, 1921-March 3, 1927); was not a candidate for renomination in 1926; unsuccessful candidate for election as Governor of New York in 1926; appointed by President Coolidge Undersecretary of the Treasury and served from March 4, 1927, until February 11, 1932; appointed by President Hoover as Secretary of the Treasury on February 12, 1932, and served until March 3, 1933; engaged as an author and lecturer; died in New York City, October 11, 1937; interment in St. James Churchyard, Hyde Park, N.Y.


Bibliography

McKnight, Gerald D. ‘ ‘The Perils of Reform Politics: The Abortive New York State Constitutional Reform Movement of 1915.” New-York Historical Society Quarterly 63 (July 1979): 203-27.