MILLIGAN, Jacob Le Roy, (1889 - 1951)


69th Congress Pictorial Directory, Collection of the U.S. House of Representatives

MILLIGAN, Jacob Le Roy, a Representative from Missouri; born in Richmond, Ray County, Mo., March 9, 1889; attended the public schools and the law department of the University of Missouri at Columbia 1910-1914; was admitted to the bar in 1913 and commenced practice in Richmond, Mo., in 1914; during the First World War enlisted in the Sixth Regiment, Missouri Infantry, on April 8, 1917; served as captain of Company G, One Hundred and Fortieth Infantry Regiment, Thirty-fifth Division, from August 4, 1917, to May 15, 1919; received the Purple Heart and Silver Star; returned April 28, 1919; elected as a Democrat to the Sixty-sixth Congress to fill the vacancy caused by the resignation of Joshua W. Alexander and served from February 14, 1920, to March 3, 1921; unsuccessful candidate for reelection in 1920 to the Sixty-seventh Congress; delegate to the Democratic National Convention in 1928; elected to the Sixty-eighth and to the five succeeding Congresses (March 4, 1923-January 3, 1935); was not a candidate for renomination in 1934, but was an unsuccessful candidate for nomination for United States Senator; resumed the practice of law; president of Kansas City Police Board 1949-1950; died in Kansas City, Mo., March 9, 1951; interment in Fairview Cemetery, Liberty, Clay County, Mo.