MATHEWSON, Elisha, (1767 - 1853)

Senate Years of Service: 1807-1811
Party: Democratic Republican

Rhode Island Historical Society

MATHEWSON, Elisha, a Senator from Rhode Island; born in Scituate, R.I., April 18, 1767; pursued an academic course; justice of the peace of Scituate, R.I.; engaged in agricultural pursuits; member, State house of representatives 1821, and served as speaker during that period; member, State senate 1822; elected as a Democratic Republican to the United States Senate to fill the vacancy caused by the resignation of James Fenner and served from October 26, 1807, to March 3, 1811; resumed agricultural pursuits; died in Scituate, R.I., October 14, 1853; interment on his farm at the north end of Moswansicut Lake, Scituate, R.I.