MANSON, Mahlon Dickerson, (1820 - 1895)


MANSON, Mahlon Dickerson, a Representative from Indiana; born in Piqua, Ohio, February 20, 1820; attended the common schools; moved to Montgomery County, Ind., and taught school for a year; studied medicine at the Ohio Medical College at Cincinnati; served as captain of Volunteers in the Mexican War October 8, 1847-July 28, 1848; member of the State house of representatives 1851 and 1852; engaged in the retail drug business at Crawfordsville; commissioned captain of the Tenth Regiment, Indiana Volunteer Infantry, April 17, 1861, and promoted through the ranks to brigadier general of Volunteers March 24, 1862; resigned December 21, 1864; unsuccessful Democratic candidate for Lieutenant Governor of Indiana in 1864; elected as a Democrat to the Forty-second Congress (March 4, 1871-March 3, 1873); unsuccessful candidate for reelection in 1872 to the Forty-third Congress; elected auditor of Indiana in 1878; elected Lieutenant Governor in 1884; appointed collector of internal revenue of the seventh district of Indiana August 11, 1886, and resigned November 5, 1889; died in Crawfordsville, Montgomery County, Ind., on February 4, 1895; interment in Oak Hill Cemetery.