MacDOUGALL, Clinton Dugald, (1839 - 1914)


MacDOUGALL, Clinton Dugald, a Representative from New York; born near Glasgow, Scotland, June 14, 1839; immigrated to Canada in 1842 with his parents, who later settled in Auburn, N.Y.; pursued an academic course; studied law; engaged in banking 1856-1869; commissioned captain in the Seventy-fifth Regiment, New York Volunteer Infantry, September 16, 1861; lieutenant colonel of the One Hundred and Eleventh Regiment, New York Volunteer Infantry, August 20, 1862; colonel January 3, 1863; brevetted brigadier general of Volunteers February 25, 1865; honorably mustered out June 4, 1865; appointed postmaster of Auburn, N.Y., in 1869; elected as a Republican to the Forty-third and Forty-fourth Congresses (March 4, 1873-March 3, 1877); unsuccessful candidate for renomination in 1876; served as United States marshal of the northern judicial district of New York 1877-1885 and 1901-1910; died in Paris, France, May 24, 1914; interment in Arlington National Cemetery.