LANKFORD, James, (1968 - )

Senate Years of Service: 2015-
Party: Republican

Image courtesy of the Honorable James Lankford

LANKFORD, James, a Senator and a Representative from Oklahoma; born in Dallas, Dallas County, Tex., March 4, 1968; B.S., University of Texas, Austin, Tex., 1990; M.Div., Southwestern Theological Baptist Seminary, Ft. Worth, Tex., 1994; youth camp director, 1996-2009; elected as a Republican to the One Hundred Twelfth and to the succeeding Congress (January 3, 2011-January 3, 2015); was not a candidate for reelection to the House of Representatives but was elected as a Republican to the U.S. Senate in the November 4, 2014, special election to the unexpired portion of the term ending January 3, 2017, left vacant by the resignation of Thomas Coburn; took the oath of office on January 3, 2015.