LILLY, Samuel, (1815 - 1880)


LILLY, Samuel, a Representative from New Jersey; born in Geneva, N.Y., October 28, 1815; moved to Lambertville, N.J., in 1829; attended Rev. P.O. Studdiford’s classical school; was graduated from the medical department of the University of Pennsylvania March 31, 1837, and commenced practice in Lambertville, N.J.; first mayor of Lambertville 1849-1852; elected as a Democrat to the Thirty-third Congress (March 4, 1853-March 3, 1855); chairman, Committee on Expenditures in the Post Office Department (Thirty-third Congress); director of the Board of Freeholders of Hunterdon County for eight years; brigadier general of the State militia; appointed by President Buchanan as consul general of the United States to British India, with residence in Calcutta, January 3, 1861, and served until July 4, 1862, when he resigned; judge of the court of common pleas of Hunterdon County, N.J., 1868-1873; one of the members of the board of managers of the New Jersey Insane Asylum in 1871; judge of the court of errors and appeals and also a member of the State board of pardons from 1873 until his death in Lambertville, Hunterdon County, N.J., April 3, 1880; interment in Mount Hope Cemetery.