LEGARDA, Benito, (1853 - 1915)


LEGARDA, Benito, a Resident Commissioner from the Philippine Islands; born in Manila, Philippine Islands, September 27, 1853; attended the Jesuits’ College and St. Tomas University of Manila; member of President Emilio Aguinaldo y Famy’s cabinet at Malolos and vice president of the Filipino Congress; member of the Philippine Commission 1901; elected as a Resident Commissioner to the Sixtieth and to the two succeeding Congresses (November 22, 1907- March 3, 1912); was not a candidate for renomination to the Sixty-third Congress in 1912; died on August 27, 1915, in Evian-les-Bains, France; interment in Cementerio del Norte, Manila, Philippine Islands.