LAUGHLIN, Gregory H., (1942 - )


Image, Congressional Pictorial Directory, 104th.

LAUGHLIN, Gregory H., a Representative from Texas; born in Bay City, Matagorda County, Tex., January 21, 1942; graduated from West Columbia High School, 1960; B.A., Texas A.&M. University, 1964; LL.B., University of Texas School of Law, 1967; United States Army, 1968-1970; United States Army Reserve, 1964-1967, 1970-1988; admitted to the bar in 1967; lawyer, private practice; assistant district attorney, Harris County, Tex., 1970-1974; unsuccessful candidate for election to the One Hundredth Congress in 1986; elected as a Democrat to the One Hundred First and to the three succeeding Congresses (January 3, 1989-June 26, 1995); changed from a Democrat to an Republican on June 26, 1995; continued serving as a Republican in the One Hundred Fourth Congress (June 26, 1995-January 3, 1997); was an unsuccessful candidate for renomination to the One Hundred Fifth Congress in 1996.