LANZETTA, James Joseph, (1894 - 1956)


LANZETTA, James Joseph, a Representative from New York; born in New York City December 21, 1894; attended the public schools; was graduated from Columbia University, School of Engineering, New York City, in 1917, and from the law school of Fordham University, New York City, in 1924; served in the United States Army during the First World War as a private in Company C., Three Hundred and Second Engineers, and as a sergeant first class, in the First Air Service Mechanics Regiment, serving overseas from February 1918 to July 1919; engineer and salesman in New York City 1919-1922; assistant supervisor, Department of Markets, 1922-1925; was admitted to the bar in 1925 and commenced the practice of law in New York City; member of the New York City Board of Aldermen from January 1932 to March 1933; elected as a Democrat to the Seventy-third Congress (March 4, 1933-January 3, 1935); unsuccessful candidate for reelection in 1934 to the Seventy-fourth Congress; elected to the Seventy-fifth Congress (January 3, 1937-January 3, 1939); unsuccessful candidate for reelection in 1938 to the Seventy-sixth Congress and for election in 1940 to the Seventy-seventh Congress; resumed the practice of law; appointed city magistrate of New York City July 2, 1947, and served until May 26, 1948, when he was appointed a justice of the Domestic Relations Court of New York City, in which capacity he served until his death in New York City October 27, 1956; interment in Woodlawn Cemetery, New York City (the Bronx), N.Y.