LANGEN, Odin Elsford Stanley, (1913 - 1976)


Collection of the U.S. House of Representatives, Photography Collection

LANGEN, Odin Elsford Stanley, a Representative from Minnesota; born in Minneapolis, Minn., January 5, 1913; attended the public schools; attended Dunwoody Institute, Minneapolis, Minn., in 1933 and 1934; engaged in farming in Kittson County, near Kennedy, Minn.; associated with Production Marketing Administration in Kittson County, Minn., 1935-1950; member of Kennedy (Minn.) School Board, serving as president, 1948-1950, South Red River Town Board 1947-1950, and the State house of representatives 1950-1958, serving as Republican leader in 1957 and 1958; elected as a Republican to the Eighty-sixth and to the five succeeding Congresses (January 3, 1959-January 3, 1971); unsuccessful candidate for reelection in 1970 to the Ninety-second Congress; Administrator of the Packers and Stockyards Administration of the United States Department of Agriculture from January 1971 to April 1972, when he resigned; resumed farming pursuits in Kennedy, Minn., where he died July 6, 1976; interment in Red River Cemetery, Red River, Minn.