KNAPP, Robert McCarty, (1831 - 1889)


Image courtesy of the Library of Congress

KNAPP, Robert McCarty, (brother of Anthony Lausett Knapp), a Representative from Illinois; born in New York City April 21, 1831; moved with his parents to Jerseyville, Ill., in 1839; attended the common schools and the Kentucky Military Institute in Frankfort, Ky.; studied law; was admitted to the bar in 1855 and commenced practice in Jerseyville; member of the State house of representatives in 1867; mayor of Jerseyville 1871-1876; elected as a Democrat to the Forty-third Congress (March 4, 1873-March 3, 1875); unsuccessful candidate for reelection in 1874; elected to the Forty-fifth Congress (March 4, 1877-March 3, 1879); again an unsuccessful candidate for reelection in 1878; resumed the practice of law; died in Jerseyville, Jersey County, Ill., June 24, 1889; interment in Oak Grove Cemetery.