KLEIN, Arthur George, (1904 - 1968)


Collection of the U.S. House of Representatives

KLEIN, Arthur George, a Representative from New York; born in New York City August 8, 1904; attended the public schools and Washington Square College of New York University at New York City; was graduated from the law department of New York University in 1926; was admitted to the bar in 1927 and commenced practice in New York City; connected with the Securities and Exchange Commission in Washington, D.C., and New York City 1935-1941; elected as a Democrat to the Seventy-seventh Congress to fill the vacancy caused by the death of M. Michael Edelstein; reelected to the Seventy-eighth Congress and served from July 29, 1941, to January 3, 1945; was not a candidate for renomination in 1944; elected to the Seventy-ninth Congress to fill the vacancy caused by the resignation of Samuel Dickstein; reelected in 1946 to the Eightieth and to the four succeeding Congresses and served from February 19, 1946, until his resignation December 31, 1956; elected to the New York State Supreme Court for the term commencing January 1, 1957, and served until his death; died in New York City February 20, 1968; interment in Mount Moriah Cemetery, Fairview, N.J.