KING, Samuel Wilder, (1886 - 1959)


Collection of the U.S. House of Representatives, Photography Collection

KING, Samuel Wilder, a Delegate from the Territory of Hawaii; born in Honolulu, Island of Oahu, Hawaii, December 17, 1886; attended St. Louis School at Honolulu and Honolulu High School; was graduated from the United States Naval Academy, Annapolis, Md., in 1910; served in the United States Navy from 1910 until 1924, when he resigned with the rank of lieutenant commander; engaged in the real estate and insurance business in Honolulu in 1925; member of the board of supervisors of the city and county of Honolulu 1932-1934; elected as a Republican a Delegate to the Seventy-fourth and to the three succeeding Congresses (January 3, 1935-January 3, 1943); was renominated in 1942, but withdrew to accept a commission as lieutenant commander in the United States Naval Reserve; was promoted to commander and later to captain and served in the central Pacific area from January 4, 1943, to February 21, 1946; delegate to the Republican National Conventions in 1936, 1940, 1948, and 1952; member of Governor’s Emergency Housing Committee in 1946; member of Hawaii Statehood Commission in 1947 and chairman from 1949 to 1953; president of constitutional convention in 1950; appointed Governor of Hawaii by President Eisenhower and served from February 28, 1953, until his resignation July 31, 1957; died in Honolulu, Hawaii, March 24, 1959; interment in National Memorial Cemetery of the Pacific at Punchbowl, Honolulu, Hawaii.