KETCHAM, John Henry, (1832 - 1906)


”Around the Capital” (detail), engraving, Thomas Fleming, 1902, Collection of U.S. House of Representatives

KETCHAM, John Henry, a Representative from New York; born in Dover Plains, Dutchess County, N.Y., December 21, 1832; pursued an academic course and was graduated from Suffield Academy at Suffield, Conn.; became interested in agricultural pursuits; supervisor in 1854 and 1855; member of the State assembly in 1856 and 1857; State senator in 1860 and 1861; entered the Union Army as colonel of the One Hundred and Fiftieth Regiment, New York Volunteer Infantry, October 11, 1862; brevetted brigadier general December 6, 1864; brigadier general April 1, 1865; brevetted major general of Volunteers March 13, 1865; elected as a Republican to the Thirty-ninth and to the three succeeding Congresses (March 4, 1865-March 3, 1873); chairman, Committee on Public Lands (Forty-second Congress); unsuccessful candidate for reelection in 1872 to the Forty-third Congress; delegate to the Republican National Convention in 1876 and 1896; Commissioner of the District of Columbia from July 3, 1874, until June 30, 1877, when he resigned; elected as a Republican to the Forty-fifth and to the seven succeeding Congresses (March 4, 1877-March 3, 1893); chairman, Committee on Expenditures in the Department of State (Fifty-seventh through Fifty-ninth Congresses); declined to be a candidate for renomination; elected as a Republican to the Fifty-fifth and to the four succeeding Congresses and served from March 4, 1897, until his death in New York City November 4, 1906; interment in Valley View Cemetery, Dover Plains, N.Y.