KASSEBAUM, Nancy Landon, (1932 - )

Senate Years of Service: 1978-1997
Party: Republican


Courtesy U.S. Senate Historical Office

KASSEBAUM, Nancy Landon, (wife of Howard Henry Baker, Jr., now Nancy Kassebaum Baker), a Senator from Kansas; born in Topeka, Shawnee County, Kans., July 29, 1932; attended the public schools of Topeka, Kans.; graduated, University of Kansas 1954; received a graduate degree from the University of Michigan 1956; radio station executive, Wichita, Kans.; member, Kansas governmental ethics commission 1975-1976; member, Kansas committee for the humanities 1975-1979; elected as a Republican to the United States Senate, November 7, 1978, for the six-year term commencing January 3, 1979; subsequently appointed by the Governor, December 23, 1978, to fill the vacancy caused by the resignation of James B. Pearson, for the term ending January 3, 1979; reelected in 1984 and again in 1990 and served from December 23, 1978, to January 3, 1997; not a candidate for reelection in 1996; chairman, Committee on Labor and Human Resources (One Hundred Fourth Congress).


Bibliography

Kassebaum, Nancy Landon. “To Form a More Perfect Union.” Presidential Studies Quarterly 18 (Spring 1988): 241-49; Marshall-White, Eleanor. Women, Catalysts for Change: Interpretive Biographies of Shirley St. Hill Chisholm, Sandra Day O’Connor, and Nancy Landon Kassebaum. New York: Vantage Press, 1991.