JONES, Robert Emmett, Jr., (1912 - 1997)


Collection of the U.S. House of Representatives
About this object

JONES, Robert Emmett, Jr., a Representative from Alabama; born in Scottsboro, Jackson County, Ala., June 12, 1912; attended the public schools and was graduated from the law department of the University of Alabama, Tuscaloosa, January 7, 1937; was admitted to the bar the same year and commenced practice in Scottsboro, Ala.; elected judge of Jackson County Court in July 1940; reelected in absentia in May 1945 and served until October 1946; served in the United States Navy as a gunnery officer in both the Atlantic and Pacific theaters from December 1943 until February 1946; elected as a Democrat to the Eightieth Congress, by special election, January 28, 1947, to fill the vacancy caused by the resignation of John J. Sparkman; reelected to the fourteen succeeding Congresses and served from January 28, 1947, to January 3, 1977; chairman, Committee on Public Works and Transportation (Ninety-fourth Congress); was not a candidate for reelection in 1976 to the Ninety-fifth Congress; died June 4, 1997.