JONES, Paul Caruthers, (1901 - 1981)


JONES, Paul Caruthers, a Representative from Missouri; born in Kennett, Dunklin County, Mo., March 12, 1901; attended the Kennett, Mo., public schools; was graduated from the University of Missouri at Columbia with B.J. degree, 1923; member of the city council, 1931-1933, and mayor of Kennett, 1933-1935; member and president of board of education, 1934-1946; served in the State house of representatives 1935-1937; member of the State senate 1937-1944; copublisher of the Dunklin Democrat from 1923 until February 1953; general manager of a radio station from 1947 until October 1966; chairman of the Missouri Highway Commission from August 1945 to May 1948; appointed by Governor in December 1940 to organize Sixth Missouri Infantry, Missouri State Guard and was commanding officer (colonel) of that voluntary regiment until June 1946; elected as a Democrat to the Eightieth Congress to fill the vacancy caused by death of Orville Zimmerman and at same time was elected to the Eighty-first Congress; reelected to the nine succeeding Congresses and served from November 2, 1948, to January 3, 1969; was not a candidate for reelection in 1968 to the Ninety-first Congress; resided in Kennett, Mo. where he died February 10, 1981, interment in Oak Ridge Cemetery.