JAMES, Ollie Murray, (1871 - 1918)

Senate Years of Service: 1913-1918
Party: Democrat

Library of Congress

JAMES, Ollie Murray, a Representative and a Senator from Kentucky; born near Marion, Crittenden County, Ky., July 27, 1871; attended the common schools; page in the Kentucky legislature in 1887; studied law; admitted to the bar in 1891 and practiced; elected as a Democrat to the Fifty-eighth and to the four succeeding Congresses (March 4, 1903-March 3, 1913); did not seek renomination in 1912, having become a candidate for Senator; elected as a Democrat to the United States Senate and served from March 4, 1913, until his death in a hospital at Baltimore, Md., August 28, 1918; chairman, Committee on Patents (Sixty-third through Sixty-fifth Congresses); interment in Mapleview Cemetery, Marion, Ky.


Bibliography

American National Biography; Dictionary of American Biography; Pogue, Forrest C. “The Life and Work of Senator Ollie Murray James.” Master’s thesis, University of Kentucky, 1932; U.S Congress. Memorial Addresses. 65th Cong., 3rd sess., 1919. Washington, D.C.: Government Printing Office, 1920.